Մոսկվայում քննարկվել է ՌԴ-ի, ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպում անցկացնելու հարցը․ Միրզոյան |armenpress.am|
18:01 - 22 մարտի, 2023
armenpress.am: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը չի բացառում, որ առաջիկայում տեղի ունենա Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների եռակողմ հանդիպում։ Միրզոյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում Կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի հարցին, թե արդյոք Մոսկվայում քննարկվել է եռակողմ հանդիպում անցկացնելու հարցը։
«Բնականաբար, այդ թեման քննարկվել է։ Անցած տարի դեկտեմբերի 23-ին նախատեսված էր այդպիսի եռակողմ հանդիպում՝ իմ, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջև, հանդիպումը պետք է տեղի ունենար Մոսկվայում, բայց հայկական կողմը չմասնակցեց, մենք հետաձգեցինք մեր մասնակցությունը այդ հանդիպմանը, որովհետև Լաչինի միջանցքը ապօրինի կերպով փակվել էր Ադրբեջանի կողմից։ Լեռնային Ղարաբաղում և սննդամթերքի, և դեղորայքի, և մնացած առաջին անհրաժեշտության ապրանքների շատ սուր կարիք կար։ Պարզ է, որ բանակցությունները ընթանում են այս պահին հեռավար տեսքով, որովհետև փոխանակվում ենք մեր առաջարկներով, մեր պատկերացումներով խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ, բայց ենթադրվում է, որ ինչ-որ փուլից պետք է նաև վերսկսվեն ֆիզիկական հանդիպումները և քննարկումները։ Այո, այդ թեման քննարկվել է Մոսկվայում, և այդպիսի հանդիպման հնարավորություն առաջիկայում կա»,-  նշեց Միրզոյանը։

The issue of holding a trilateral meeting of Russian, Armenian, and Azerbaijani FMs was discussed in Moscow - Mirzoyan
18:01 - 22 March, 2023
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan does not rule out that a trilateral meeting of the foreign ministers of Armenia, Russia, and Azerbaijan will take place in the near future, ARMENPRESS reports, Mirzoyan said during the parliament-Cabinet Q&A session, answering the question of Lilit Minasyan, MP from the "Civil Contract" faction, whether the issue of holding a trilateral meeting was discussed in Moscow.
"Naturally, that topic was discussed. Last year on December 23, such a trilateral meeting was planned between me, the foreign ministers of Azerbaijan and Russia, the meeting was supposed to take place in Moscow, but the Armenian side did not participate, we postponed our participation in that meeting because the Lachin Corridor was illegally closed by Azerbaijan. In Nagorno-Karabakh, there was a very acute need for food, medicine, and other basic necessities. It is clear that the negotiations are going on remotely at the moment because we are exchanging our proposals, and our ideas regarding the peace treaty, but it can be assumed that at some point the physical meetings and discussions should also be resumed. Yes, that topic was discussed in Moscow, and there is a possibility of such a meeting in the near future," said Mirzoyan.