Նման որոշումների չկատարումը Բաքվի կողմից հանգեցնում է միջազգային անվտանգության և խաղաղության սպառնալիքների. Կիրակոսյանը՝ Հաագայի դատարանի որոշման մասին |1lurer.am|
18:26 - 24 մարտի, 2023
1lurer.am: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն անդրադարձավ Ադրբեջանի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռին:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը չի կատարում դատարանի որոշումը, համաձայն որի՝ այդ երկիրը պետք է իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցներն օգտագործի՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:
«Ցավոք սրտի, Ադրբեջանի կողմից անտեսվում է որոշումը: Դա նորություն չէ, Ադրբեջանի կողմից անընդհատ են որոշումներն անտեսվում: Այս որոշումը հստակ է:
Մեր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն նաև հարցը բարձրացնելու ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում որովհետև դա այն մարմինն է, որը ունի լիազորություն՝ իրականացնելու դատարանի վճիռների կատարման վերահսկողություն»,- ասաց Կիրակոսյանը:
Նման որոշումների չկատարումը, ըստ Կիրակոսյանի, հանգեցնում է միջազգային անվտանգության և խաղաղության սպառնալիքների:

Non-implementation of such decisions by Baku leads to threats to international security and peace - Kirakosyan on the decision of The Hague Court
18:26 - 24 March, 2023
At the session of the NA Foreign Relations Committee, Armenia’s representative for international legal matters Yeghishe Kirakosyan referred to the ruling of the International Court of Justice regarding Azerbaijan.
It should be reminded that Azerbaijan does not comply with the court's decision, according to which the country must use all the means at its disposal to ensure the unhindered movement of people, vehicles, and cargo through the Lachin Corridor in both directions.
“Unfortunately, Azerbaijan ignores the decision. It is not news, decisions are constantly ignored by Azerbaijan. This decision is clear.
Our efforts should also be aimed at raising the issue in the UN Security Council because it is the body that has the authority to monitor the execution of court rulings,” Kirakosyan said.
According to Kirakosyan, non-implementation of such decisions leads to threats to international security and peace.