Հայաստանի և Հունաստանի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ
Դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարական համաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ։
ԱԳ նախարարները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության դինամիկայի կապակցությամբ՝ այդ առումով նշելով նաև խորհրդարանական մակարդակում շփումների ակտիվացման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հունաստանի կառավարությանը՝ Հայաստանի համար դժվարին ժամանակաշրջանում ցուցաբերած աջակցության, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված հումանիտար օգնության տրամադրման համար։
Հայաստանի և Հունաստանի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանը Նիկոս Դենդիասին է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված հերթական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և դրան հետևած վերջին զարգացումները։
Մտքեր են փոխանակվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման վերաբերյալ։
Ընդգծվել է նաև ռազմագերիների ու այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման, միջազգային կառույցների՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի ապահովման անհրաժեշտությունը։

Meeting of the Foreign Minister of Armenia with the Foreign Minister of Greece
On December 2, within the framework of the OSCE Ministerial Council, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a meeting with Foreign Minister of Greece Nikos Dendias.
The Foreign Ministers commended the dynamics of political dialogue between the two countries, highlighting in this regard also the importance of promoting contacts at the parliamentary level.
Minister Mirzoyan expressed his gratitude to the Greek Government for its support during the difficult period for Armenia, as well as for providing humanitarian aid to Artsakh aimed at overcoming the crisis resulting from the Azerbaijani aggression against the people of Artsakh.
The Foreign Ministers of Armenia and Greece also exchanged views on regional and international issues of mutual interest. Ararat Mirzoyan presented to Nikos Dendias the situation resulting from the recent aggression unleashed by the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of the Republic of Armenia and the following developments.
They also exchanged views on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Minister Mirzoyan emphasized the position of the EU and EU member states on the comprehensive settlement of the NK conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The need for the immediate repatriation of prisoners of war and other detainees, as well as for ensuring unimpeded access of international organizations to ensure Artsakh was emphasized.