«Ազգային առաջընթաց» խմբակցությունն առաջարկում է մեկանգամյա օգտագործման ուղևորատոմսի համար սահմանել 100 դրամ արժեք՝ 10 օր տևողությամբ, թե՛ ֆիզիկական կրիչով, թե՛ էլեկտրոնային եղանակով ձեռք բերելու դեպքում: Նախագիծն ավագանու նիստին ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Արամ Թորոսյանը՝ նշելով, որ մնացած փաթեթները թող շարունակեն գործել: Նա նշեց, որ իշխող խմբակցությունը տրանսպորտի թանկացման նախագիծը ներկայացնելուց ի վեր առնվազն վեց անգամ փոփոխություն է կատարել դրանում՝ նվազեցնելով սակագինը և երկարացնելով փաթեթների ժամկետները: Թորոսյանի խոսքով դա արվել է հանրության ճնշման և ընդդիմադիր ուժերի դիմադրության արդյունքում: Մինչ այս նախագծի քննարկումը Երևանի ավագանին նույն նիստի ընթացքում 33 կողմ, 0 դեմ, 17 ձեռնպահ ձայներով ընդունեց նույն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու նախագիծ, որը ներկայացրել էր փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը:
13:25 - 11 փետրվարի, 2025
Երևանի ավագանին ընդունեց տրանսպորտի տոմսային փաթեթներում փոփոխություններին վերաբերող նախագիծը
Երևանի ավագանին 33 կողմ, 0 դեմ, 17 ձեռնպահ ձայներով ընդունեց տրանսպորտի տոմսային փաթեթներում փոփոխություններին վերաբերող նախագիծը: Փոփոխվեղ կետերը ներկայացնում ենք ստորև: Թոշակառուներին և անապահովության նպաստ ստացողներին արտոնյալ տոմսեր տրամադրելու համար Երևան քաղաքի հաշվառում ունենալու պահնաջը կհանվի: Անվճար երթևեկելու իրավունք են ստանում նաև հաշմանդամություն ունեցող երեխաները: Մինչ այս միայն 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող անձինք կարող էին ստանալ, իսկ երեխաները այլ կատեգորիայում են ներառվում: Անվճար երթևեկելու հնարավորություն կունենան Երևանի հաշվառում ունեցող, 4 և ավելի երեխա ունեցող քաղաքացիները՝ անկախ երեխաների տարիքից: Մինչ այս որոշման մեջ պարտադիր պայման էր երեխաների անչափահաս լինելը: Անսահմանափակ են դառնալու 1 օր և 7 օր փաթեթով տոմսերի ուղևորությունները: 90 րոպեի ընթացքում երեք ուղևորության հնարավորորություն տվող տոմսի վավերականության ժամկետը կդառնա 180 րոպե: 1500 դրամով 10 ուղևորություն ձեռք բերելու հնարավորության ժամկետը կերկարաձգվի՝ 30 օրից դառնալով 45 օր: Վերջին կետը նախագծում նշված չէ, բայց քանի որ քաղաքացիներին առաջարկություններ են արել, որոշել են ներառել: Փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը ավելի վաղ հայտնել էր, որ որոշումն ընդունվելու դեպքում ուժի մեջ կմտնի մարտի 1-ից, քանի որ տեխնիկական և այլ փոփոխություններ պետք է կատարվեն համակարգում:
13:12 - 11 փետրվարի, 2025
Էլի սպասում եք՝ դժգոհության ալիք լինի, որ հետքայլ անեք նաև աղբահանությա՞ն վճարների մասով. Հայկ Գրիգորյանը՝ իշխանությանը |news.am|
news.am: Ես ուզում էի իմանալ՝ ինչ-որ հատուկ ռազմավարություն կա՞, որով սկզբից բերվեց ուղեվարձի թանկացումների նախագիծը, հետո սկսվեց փուլ-առ-փուլ այդ նախագծում «դրական» բաներ արվել քաղաքացիների համար: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 11-ին, Երևանի ավագանու նիստում հայտարարեց «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամ Հայկ Գրիգորյանը՝ մեկնաբանելով Երևանի հանրային տրանսպորտի միասնական տոմսային համակարգին վերաբերող որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու նախագիծը: Ապա նա շարունակեց. «Երկրորդը հաշվի առնելով տրանսպորտի հետ կապված տեղի ունեցող գործընթացները, նախատեսո՞ւմ եք արդյոք նույնը անել աղբահանության մասով, որովհետև բնակչությունը իրոք շատ դժգոհ է: Ու եթե տրանսպորտը վերաբերվում էր բնակչության մի մասին, աղբահանությունը վերաբերում է գրեթե բոլորին: Քառակուսի մետրը 13 դրամ գանձելով մարդիկ չեն վճարելու, լինելու է նույն տրանսպորտի պատմությունը: Ուզում եմ հասկանալ, նախատեսում եք էլի սպասել մինչև դժգոհության ալիք լինի, թե՞ նախատեսվում է նաև խոցելի խմբերի թոշակառուների համար զեղչեր այդ ոլորտում և նաև գնի իջեցում ու նաև չհաշվարկվի քառակուսի մետրով, այլ հաշվարկվի աղբը գեներացնող անձանց բնակության կամ գրանցման քանակով»: Ի պատասխան՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ասաց. «Նախորդ նիստին արդեն իսկ մենք հայտարարել ենք, որ արտոնությունների փաթեթ նախատեսվելու է սանմաքրման մասով: Մենք անընդհատ խոսում ենք աղբահանության մասին, բայց մոռանում ենք սանմաքրման կտորը, որը կարծում եմ՝ հավասարապես կարևոր հատված: Սանմաքրումը հենց ուղիղ կապ չունի, թե մարդը իր տանը ինչքան աղբ է գեներացնում և արտոնությունների փաթեթ հաջորդ նիստով անպայմանորեն քննարկելու ենք: Նաև քննարկելու են գույքահարկի վերաբերյալ արտոնությունների փաթեթը հաջորդ նիստում»: Փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանն էլ անդրադարձավ առաջին հարցին՝ նշելով. «Ի՞նչ նկատի ունեք՝ ասելով հատուկ ռազմավարություն: Մենք այնպես չի, որ կարծում ենք, որ այն, ինչ որ մենք ի սկզբանե առաջարկում ենք, միշտ իդեալական է և լավարկման տեղ չունի, եղել են տարբեր ժամանակ առաջարկներ, որոշումներ, ապա դրանց լավարկումներ»: Հայկ Գրիգորյանը պարզաբանեց. «Հատուկ ռազմավարություն ասելով՝ նկատի ունեմ, որ փորձում եք մաքսիմալ գին սահմանել, տեսնել՝ ոնց է արձագանքում բնակչությունը, հետո նոր հետքայլ անել: Այդ ռազմավարությունը էլ մի կիրառեք հետագա ձեր անելիքների մասով»: