«Ավրորա»-ի դափնեկիր Քաթինան Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների հարցով դիմում է միջազգային հանրությանը
«Ավրորա»-ի դափնեկիր Քաթինան Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների հարցով դիմում է միջազգային հանրությանը |azatutyun.am|
azatutyun.am: «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի 2017 թվականի դափնեկիր բժիշկ Թոմ Քաթինան X-ում, հաջակցություն Բաքվում պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի, տեսաուղերձ է հրապարակել։ «Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչում եմ տարիներ շարունակ։ Ովքեր ճանաչում են Ռուբեն Վարդանյանին, գիտեն, որ նրան առաջադրված մեղադրանքները միանգամայն կեղծ են և անհեթեթ։ Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ գործի՝ ապահովելու նրա և Ադրբեջանում անարդարացիորեն պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը», - գրել է Քաթինան։ Ադրբեջանական բանտերում, ըստ պատոնական տվյալների, 23 հայ է պահվում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի վրա 2023-ին սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակման հետևանքով գերեվարված 16 անձինք։ Բաքուն Արցախի նախկին պաշտոնյաներին, այդ թվում՝ վարդանյանին, ծանր մեղադրանքներ է առաջադրել՝ ահաբեկչությունից մինչև ապօրինի զինված խմբավորումների կազմավորում։ Ռուբեն Վարդանյանն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներներից է։
15:42 - 17 մարտի, 2025
Միջազգային ատյաններում հայցերից հրաժարվելու դեպքում նույն միջազգային ատյաններում դատի ենք տալու ՀՀ իշխանություններին․ Արտակ Բեգլարյան
«Միջազգային ատյաններում հայցերից հրաժարվելու դեպքում նույն միջազգային ատյաններում դատի ենք տալու ՀՀ իշխանություններին՝ մեր իրավունքները խախտելու համար», - այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։ «Չնայած ՀՀ իշխանությունների կողմից հերթական միակողմանի զիջմանը Ադրբեջանին, միևնույն է՝ ես շարունակում եմ կարծել, որ Ալիևը չի ստորագրելու այդ փաստաթուղթը: Ալիևն ուզում է ամեն ինչ, այդ թվում՝ անկենսունակ Հայաստանի Հանրապետություն ու շարունակվող հայատյացության քաղաքականություն՝ առանց պարտավորություններ ստանձնելու: Ալիևը մինչև հիմա ստացել է բազմաթիվ լրջագույն զիջումներ (այդ թվում՝ Արցախը)՝ առանց դրանց դիմաց որևէ բան տալու:Վտանգը մեծ է, որ շուտով իշխանությունները զիջումներ են անելու նաև այն հարցերում, որոնց կատարման համար առ այսօր համաձայնագրի ստորագրումը ներկայացվել է որպես նախապայման (միջազգային հայցերից հրաժարում, Մինսկի խմբի լուծարում և այլն):Ուստի, զգուշացնում եմ ՀՀ իշխանություններին և հատկապես գլխավոր որոշում կայացնող Նիկոլ Փաշինյանին, որ միջազգային ատյաններում հայցերից հրաժարվելու դեպքում բազմաթիվ հայեր, ներառյալ՝ ես, նույն միջազգային ատյաններում դատի ենք տալու ՀՀ իշխանություններին՝ մեր իրավունքները խախտելու համար: Ավելին, մենք հնարավորինս պետք է անենք, որ յուրաքանչյուր պաշտոնյա կրի անհատական պատասխանատվություն «պետության» անվան տակ իրականացված մարդու իրավունքների խախտումների համար, որոնք, առավել ևս, կարձանագրվեն ներպետական և ՄԻԵԴ դատական ակտերով:Այո, մենք խաղաղության կարիք ունենք, բայց առաջարկվող համաձայնագիրը չի կարող բերել խաղաղություն ու արդարություն, քանի որ ընդհանրապես հաշվի չի առնում հակամարտության բազմաթիվ կենսական հիմնախնդիրներ և բոլոր կողմերի իրական իրավունքներն ու շահերը: Մի ողջ ժողովրդի հիմնարար իրավունքների, արժանապատվության ու ընդհանրապես ճակատագրի հաշվին խաղաղություն չի կարող լինել, առավել ևս, երբ դիմացի ռեժիմը ցեղասպանական էություն ունի և պահում է իր իշխանությունը ռասիզմի ու ցեղասպանական գաղափարախոսության հենասյուների վրա», - նշված է Արտակ Բեգլարյանի ֆեյսբուքյան էջում։