10:30 - 21 փետրվարի, 2025
Մակրոնն այս շաբաթ չորրորդ հեռախոսազրույցն է ունեցել Զելենսկիի հետ |azatutyun.am|
azatutyun.am: Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փետրվարի 20-ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի և Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի հետ՝ քննարկելով պատերազմը դադարեցնելու վերջին դիվանագիտական ջանքերը:
Մակրոնը X-ում հայտարարել է, որ ինքը Զելենսկուն տեղեկացրել է բոլոր այն շփումների մասին, որոնք հաստատել է եվրոպացի գործընկերների և դաշնակիցների հետ, որոնք «ձգտում են աշխատել Ուկրաինայում կայուն խաղաղության հաստատման և Եվրոպայում անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ»:
Սա այս շաբաթ Զելենսկու հետ նրա չորրորդ հեռախոսազրույցն էր։ Փետրվարի 24-ին նախատեսված է Մակրոնի հանդիպումը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Վաշինգտոնում: Մակրոնն ասել է, որ Թրամփին կոչ է անելու դիմակայել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և փորձել համոզել նրան, որ Միացյալ Նահանգների և Եվրոպայի շահերը համընկնում են:
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն Զելենսկու հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծել է, որ պատերազմը դադարեցնելու ցանկացած գործարք պետք է ներառի Կիևի մասնակցություն բանակցությունների սեղանին, հայտնել են նրա գրասենյակից։
Թրյուդոն հաստատել է Կանադայի աջակցությունը Ուկրաինային: