Զելենսկին Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նոր ղեկավար է նշանակել
Զելենսկին Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նոր ղեկավար է նշանակել |azatutyun.am|
azatutyun.am: Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նոր ղեկավար է նշանակվել Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Անդրեյ Գնատովը։ Հրամանագիրը տեղադրված է Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնական կայքէջում։ Գլխավոր շտաբը նշում է, որ շտաբի նախկին պետ Անատոլի Բարգիլևիչը կդառնա Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր տեսուչը և կվերահսկի բանակում իրականացվող բարեփոխումները։ Ըստ պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովի՝ Բարգիլևիչը պատասխանատու է լինելու ռազմական ստանդարտների պահպանման և զինվորական կարգապահության ամրապնդման համար։ Ումերովի խոսքով՝ իսկ Գնատովն ավելի քան 27 տարվա ռազմական փորձ ունի։ Նա ղեկավարել է ծովային բրիգադը, "Восток" օպերատիվ հրամանատարության և Ուկրաինայի զինված ուժերի միացյալ ուժերի զորքերը, իսկ այս տարվա փետրվարի վերջին նշանակվել էր Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ։ Սա Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբից ի վեր Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի երկրորդ փոփոխությունն է։ Անցյալ տարի փետրվարին Զելենսկին պաշտոնանկ արեց Ուկրաինայում զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Վալերի Զալուժնիին ու Գլխավոր շտաբի պետ Սերգեյ Շապտալային։ Ուկրաինայի նախագահը փոխարինել է Գլխավոր շտաբի պետին Կուրսկի շրջանում ռուսական հարձակման և ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի կողմից աջակցվող հրադադարի առաջարկի քննարկումների ֆոնին: Ուկրաինայի նախագահը Գլխավոր շտաբի պետին փոխել է Կուրսկի շրջանում ռուսական հարձակման և ԱՄՆ-ի՝ հրադադարի առաջարկի քննարկումների ֆոնին: Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նոր ղեկավար է նշանակվել Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Անդրեյ Գնատովը։ Հրամանագիրը տեղադրված է Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնական կայքէջում։ Գլխավոր շտաբը նշում է, որ շտաբի նախկին պետ Անատոլի Բարգիլևիչը կդառնա Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր տեսուչը և կվերահսկի բանակում իրականացվող բարեփոխումները։ Ըստ պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովի՝ Բարգիլևիչը պատասխանատու է լինելու ռազմական ստանդարտների պահպանման և զինվորական կարգապահության ամրապնդման համար։ Ումերովի խոսքով՝ իսկ Գնատովն ավելի քան 27 տարվա ռազմական փորձ ունի։ Նա ղեկավարել է ծովային բրիգադը, "Восток" օպերատիվ հրամանատարության և Ուկրաինայի զինված ուժերի միացյալ ուժերի զորքերը, իսկ այս տարվա փետրվարի վերջին նշանակվել էր Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ։ Սա Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբից ի վեր Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի երկրորդ փոփոխությունն է։ Անցյալ տարի փետրվարին Զելենսկին պաշտոնանկ արեց Ուկրաինայում զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Վալերի Զալուժնիին ու Գլխավոր շտաբի պետ Սերգեյ Շապտալային։ Ուկրաինայի նախագահը փոխարինել է Գլխավոր շտաբի պետին Կուրսկի շրջանում ռուսական հարձակման և ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի կողմից աջակցվող հրադադարի առաջարկի քննարկումների ֆոնին: Ուկրաինայի նախագահը Գլխավոր շտաբի պետին փոխել է Կուրսկի շրջանում ռուսական հարձակման և ԱՄՆ-ի՝ հրադադարի առաջարկի քննարկումների ֆոնին:
10:09 - 17 մարտի, 2025
Այժմ կա լավ հնարավորություն արագ ավարտելու պատերազմը և ապահովելու կայուն խաղաղություն. Ուկրաինայի նախագահ |armenpress.am|
armenpress.am: Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ այժմ կա լավ հնարավորություն արագ ավարտելու պատերազմը և ապահովելու կայուն խաղաղություն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում նա գրել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է ընդունել ԱՄՆ-ի առաջարկած հրադադարը, սակայն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջ է քաշում անընդունելի պայմաններ, որոնք ցույց են տալիս, որ Մոսկվան իրականում չի ցանկանում դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ «Ուկրաինայում մենք խաղաղություն ենք ուզում։ Պատերազմի առաջին իսկ րոպեներից մենք միայն մեկ բան էինք պահանջում՝ որ Ռուսաստանը հեռանա մեր հողերից։ Ցանկացած ազգի համար դա բնական պահանջ է՝ անկախություն և անվտանգություն», – հայտարարել է Զելենսկին։ Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է անհապաղ դադարեցնել պատերազմը և ընդունել հրադադարը, որն առաջարկել է ԱՄՆ-ն։ «Ամերիկյան կողմը մեզ առաջարկել է առանց նախապայմանների և անհապաղ հրադադար։ Երբ Ջիդդայում մեր թիմը լսեց այս առաջարկը, նրանք կապվեցին ինձ հետ, և ես անմիջապես համաձայնեցի։ Մենք չենք ցանկանում խաղեր խաղալ պատերազմի հետ, քանի որ դրա ամեն օրը նշանակում է նոր կորուստներ մեր ժողովրդի համար», – ընդգծել է Ուկրաինայի նախագահը։ Ըստ Զելենսկու՝ Պուտինը սաբոտաժի է ենթարկում խաղաղության գործընթացը՝ առաջ քաշելով չափազանց բարդ և անընդունելի պահանջներ։ «Մենք աջակցում ենք մեր ամերիկացի գործընկերներին և նախագահ Թրամփին այս հարցում։ Մենք ցանկանում ենք վստահել ԱՄՆ-ին և նրա առաջնորդությանը։ Սակայն երեկ մենք լսեցինք Պուտինի հայտարարությունները, որոնցում նա առաջ է քաշում որոշ պայմաններ, որոնք հստակ ցույց են տալիս, որ նա ոչ մի հրադադար չի ցանկանում», – նշել է Ուկրաինայի ղեկավարը։ Ուկրաինայի նախագահը կոչ է արել միջազգային հանրությանը, հատկապես ԱՄՆ-ին, ուժեղ քայլեր ձեռնարկել Ռուսաստանի նկատմամբ՝ նրան ստիպելով դադարեցնել պատերազմը։ Նա նաև շեշտել է, որ խաղաղության հասնելու միակ ճանապարհը Ռուսաստանի նկատմամբ միջազգային ճնշման ուժեղացումն է։ Published by Armenpress, original at https://armenpress.am/hy/article/1214494
22:54 - 14 մարտի, 2025
Այսօրվա զրույցի կարևոր տարրն ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունն է վերսկսել պաշտպանական օգնությունն Ուկրաինային․ Զելենսկի |tert.am|
tert.am: Ուկրաինան պատրաստ է խաղաղության, Ռուսաստանը պետք է ցույց տա իր պատրաստակամությունը։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին։   «Ամերիկացիների հետ հանդիպման մեր ուկրաինական առաջարկը երեք բան էր՝ հրադադար երկնքում, հրադադար՝ ծովում, և իրական միջոցներ՝ վստահություն հաստատելու այս ամբողջ իրավիճակում, որտեղ դիվանագիտությունը շարունակվում է, առաջին հերթին՝ գերիների ազատում։ Ամերիկյան կողմը հասկանում է մեր փաստարկները, ընդունում է մեր առաջարկները, և ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախագահ Թրամփին մեր թիմերի զրույցի կառուցողական բնույթի համար։ Իսկ այսօր զրույցի ընթացքում ամերիկյան կողմից առաջարկ եղավ անհապաղ առաջին քայլն անել և փորձել 30 օրով լիարժեք զինադադար հաստատել ոչ միայն հրթիռների, անօդաչու սարքերի, ռումբերի մասով, ոչ միայն Սև ծովում, այլև առաջնագծի ողջ երկայնքով։ Ուկրաինան ընդունում է այս առաջարկը, մենք այն դրական ենք համարում, պատրաստ ենք գնալ նման քայլի։   ԱՄՆ-ն պետք է համոզի Ռուսաստանին դա անել։ Այսինքն՝ մենք համաձայն ենք, իսկ եթե ռուսները համաձայնեն, այդ պահին հրադադարն ուժի մեջ կմտնի։ Այսօրվա զրույցի կարևոր տարրը ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունն է վերսկսել պաշտպանական օգնությունն Ուկրաինային, ներառյալ հետախուզական օգնությունը: Ուկրաինան պատրաստ է խաղաղության. Ռուսաստանը պետք է ցույց տա պատերազմը դադարեցնելու կամ պատերազմը շարունակելու իր պատրաստակամությունը»,- ասել է Զելենսկին։