Տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման հիմնական խոչընդոտն Ադրբեջանի գործողություններն են. Միրզոյանը՝ Ռիքերի հետ հանդիպմանը
17:49 - 03 դեկտեմբերի, 2022
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 3-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող վերջին զարգացումները:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման դրսևորումները, շարունակական սադրանքները և ռազմատենչ հայտարարությունները հանդիսանում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման հիմնական խոչընդոտը:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:

The main obstacle to the establishment of stable peace in the region is the actions of Azerbaijan -  Ararat Mirzoyan met Phillip Reeker
17:49 - 03 December, 2022
The main obstacle to the establishment of stable peace in the region is the actions of Azerbaijan - Ararat Mirzoyan met Phillip Reeker
On December 3, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received the US Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Senior Adviser on Caucasian Negotiations Phillip Reeker, RA Ministry of Foreign Affairs reported.
The interlocutors discussed the latest developments related to the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan, the Nagorno Karabakh problem.
Ararat Mirzoyan emphasized that Azerbaijan's use of force and threat of force, continuous provocations, and belligerent statements are the main obstacles to establishing stable peace in the region.
Ararat Mirzoyan and Philip Reeker exchanged ideas on the process of border demarcation between Armenia and Azerbaijan, as well as on the unblocking of transport infrastructures in the region.