Ընդդիմադիր պատգամավորը տրամաբանական չի համարում ՀՀ-ի կողմից Թուրքիային հումանիտար օգնություն ուղարկելը |armenpress.am|
13:16 - 13 փետրվարի, 2023
armenpress.am: ՀՀ ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն այն համոզմանն է, որ Թուրքիայի պահվածքը,  Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ որդեգրած քաղաքականությունն ու Թուրքիայում երկրաշարժից հետո Հայաստանի գործողությունները համահունչ չեն: Պատգամավորը նման դիրքորոշում հայտնեց խորհրդարանական ճեպազրույցում:
«Հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո, դրան հետևած ադրբեջանական հարձակումների տրամաբանության ներքո Թուրքիայի նկատմամբ այդպիսի վերաբերմունքը, բնականաբար,  տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում: Ես կհասկանայի Հայաստանի այդ պահի իշխանությանը, որ որևէ չոր տեքստով ցավակցություն փոխանցեր: Սակայն Հայաստանի իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով նույնիսկ զորակցություն են մաղթում Թուրքիային, հումանիտար բեռ են փոխանցում»,-ասաց Աբրահամյանը:
Նա նկատեց՝ գրեթե նույն թվով փրկարարներ ներգրավված են թե բարեկամ Սիրիայում, թե Թուրքիայում: Նրա խոսքով՝ սա ակնհայտորեն Թուրքիայի վարքագծին, Հայաստանի նկատմամբ իրականացրած քաղաքականությանը համահունչ չէ:
Պատգամավորը նաև չի կարծում, թե հայ-թուրքական հարաբերություններում ճիշտ դիրքավորվելու համար Հայաստանի հումանիտար բեռը կամ զորակցությունն էր կարևոր լինելու:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում` Սիրիայի սահմանից ոչ հեռու, փետրվարի 6-ի գիշերը 7,8 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ է եղել: Սիրիայում և Թուրքիայում զոհերի թիվը հատել է 34 հազարը։ Փետրվարի 7-ին Հայաստանը փրկարարական ջոկատներ է ուղարել Սիրիա և Թուրքիա, իսկ փետրվարի 11-ին  Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը հայտնել է, որ Հայաստանը  հումանիտար օգնություն է ուղարկել Թուրքիա․ «Հումանիտար օգնության բեռնատարները հատել են սահմանային Մարգարայի կամուրջը և շարժվել դեպի երկրաշարժից տուժած շրջան»,-գրել էր նա։

The opposition MP does not consider it logical for Armenia to send humanitarian aid to Turkey |armenpress.am|
13:16 - 13 February, 2023
Tigran Abrahamyan, the secretary of the "I have honor" faction of the RA National Assembly, believes that Turkey's behavior and the adopted policy towards Armenia and Artsakh and Armenia's actions after the earthquake in Turkey are not consistent. The deputy expressed such a position in the parliamentary briefing.
"Especially after the 44-day war, under the logic of the Azerbaijani attacks that followed, such an attitude towards Turkey naturally does not fit into the logic. I would have understood the authorities of Armenia at that moment to convey condolences in some dry text. However, the authorities of Armenia at the highest level even wish support to Turkey, they transfer a humanitarian burden," said Abrahamyan.
He noted that almost the same number of rescuers are involved in friendly Syria and Turkey. According to him, this is obviously not consistent with Turkey's behavior and policy towards Armenia.
The deputy also does not think that Armenia's humanitarian burden or support would be important for the correct positioning in Armenian-Turkish relations.
It should be reminded that in Turkey, not far from the Syrian border, there was an earthquake of 7.8 magnitude on the night of February 6. The number of victims in Syria and Turkey has exceeded 34 thousand. On February 7, Armenia sent rescue teams to Syria and Turkey, and on February 11, the spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia reported that Armenia sent humanitarian aid to Turkey.
"The humanitarian aid trucks crossed the Margara border bridge and moved to the region affected by the earthquake," he wrote.