ԿԽՄԿ նախագահի հետ հանդիպմանը Միրզոյանը շեշտել է ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու հրամայականը
17:23 - 27 փետրվարի, 2023
Աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ բազմամյա գործունեությունը Հայաստանում՝ ուղղված հումանիտար խնդիրների լուծմանը: Այս համատեքստում արժևորվել են ԿԽՄԿ ջանքերն Ադրբեջանում պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի, բռնի անհետացման դեպքերի և անհետ կորած անձանց ճակատագրերի բացահայտման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի մանրամասները։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր կողմից ստանձնած հանձնառությունները, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության նորմերը: Շեշտվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ԿԽՄԿ ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությանը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար մարտահրավերների հասցեագրմանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու, ինչպես նաև միջազգային համապատասխան կառույցների անարգել հումանիտար հասանելիություն ապահովելու հրամայականը:

Meeting of the Foreign Minister of Armenia with the President of the International Committee of the Red Cross
17:23 - 27 February, 2023
On February 27, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Geneva on a working visit, had a meeting with Mirjana Spoljaric Egger, the President of the International Committee of the Red Cross.
Foreign Minister of Armenia highly appreciated the years-long activity of the ICRC in Armenia aimed at solving humanitarian issues. In this context, the efforts of the ICRC towards returning Armenian prisoners of war and other civilians held in Azerbaijan, the cases of enforced disappearance and the clarification of the fate of missing persons were appreciated.
During the meeting, the sides discussed the details of the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. Minister Mirzoyan highlighted that Azerbaijan grossly violates its commitments, as well as norms of international humanitarian law and protection of human rights. The importance of implementing the decision made by the International Court of Justice on February 22 regarding the request of the provisional measures against Azerbaijan was also underlined.
Ararat Mirzoyan touched upon the need for ICRC's active involvement in addressing the humanitarian challenges in Nagorno-Karabakh.
Foreign Minister Mirzoyan also stressed the need for sending a fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and the Lachin corridor as well as for unimpeded humanitarian access of relevant international organizations.