2022-03-31-e614ac4f-2286-4d56-8b52-108e6e27145d.jpg
ՀՀ-ի համար ընդունելի է փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության ճանաչման սկզբունքը․ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ադրբեջանի առաջարկի մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին հիշեցրեց ՀՀ Անվտանգության խորհրդի 2022թ․-ի մարտի 28-ի հայտարարությունը․ «Ընդլայնված կազմով քննարկումների արդյունքում ընդունված այդ հայտարարության մեջ շեշտադրվում էր, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ նոր սադրանքներ և հարձակում ձեռնարկելու նպատակ ունի։ Արձանագրել էինք, որ նման զարգացումների բավական մեծ հավանականություն կա նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին։ Այս հայտարարությունը բնականորեն լրացուցիչ հարցեր է առաջացրել, և ուզում եմ հանդես գալ մի շարք պարզաբանումներով և հիմնավորումներով, որպեսզի թե՛ Հայաստանյան և թե միջազգային հանրության համար տարածաշրջանում հաստատված իրադրությունը առավել պարզ լինի»։
Փաշինյանն ասաց, որ ինչպես 2020թ․-ի 44-օրյա պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում, այնպես էլ պատերազմից հետո Ադրբեջանը վարում է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական հարձակումը հիմնավորող խոսույթի, բովանդակության ձևավորման քաղաքականություն։
«Նա նախ դիվանագիտական և կամ հանրային հարթակ է նետում թեզեր, առաջարկություններ կամ մեկնաբանություններ, ապա Հայաստանին մեղադրում է թեզերին, առաջարկություններին կամ մեկնաբանություններին չարձագանքելու կամ ապակառուցողական կերպով արձագանքելու կամ դրանք մերժելու մեջ, ապա Հայաստանին վերագրում է ինչ-որ խոստումներ, բանահյուսում ինչ-որ պայմանավորվածություններ։ Հետո այս խոսույթի համատեքստում Հայաստանին վերագրում է ապակառուցողականություն, մերժողականություն, խոստումներ չկատարելու, պայմանավորվածությունները չպահելու գործելակերպ, այս մեղադրանքի վրա կառուցում է ագրեսիվ հռետորաբանություն, որին հաջորդում են ագրեսիվ գործողություններ, որոնք արդեն արդարացվում են վերը նկարագրված խոսույթով և բանաձևումներով»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ բազմիցս կրկնված այս գործելակերպը շարունակվում է նաև հիմա, և ակնհայտ է, Ադրբեջանը դրանով փորձում է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձևավորել։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ իր նպատակը այդ խոսույթի անհիմն և ոչ լեգիտիմ լինելը ի ցույց դնելն է։ Նրա խոսքով վերը նշված համատեքստում երբեմն էական դերակատարում է ստանում ապատեղեկատվությունը։
«Հիմա օրինակ արևմտյան աշխարհում լայնորեն շրջանառվում է ադրբեջանական աղբյուրների հեղինակած այն կեղծ տեղեկատվությունը, թե իբր Հայաստանը իր ունեցած չորս հատ ՍՈՒ-30 բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռները տրամադրել է ՌԴ-ին՝ Ուկրաինայում օգտագործելու համար։ Սա, իհարկե, աղաղակող ապատեղեկատվություն է, և մեր ՍՈՒ-երը ՀՀ ներկրվելու օրվանից մեր երկրի սահմանները ոչ մի անգամ չեն լքել։ Նույնկերպ, իբրև ճշմարտություն է հրամցվում նաև այն կեղծ լուրը, թե Հայաստանի տարածքով վարձկան-ահաբեկիչներ տեղափոխվում Ուկրաինա։ Ցանկացած քիչ թե շատ տեղյակ մարդ գիտի, որ Հայաստանը, որը երկու տարի առաջ ինքն է տուժել պատերազմում իր դեմ վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումից, երբեք չի կարող նպաստել այլ վայրերում նրանց ներգրավմանը և սա կատարելապես անհեթեթ տեղեկատվություն է»,- նշեց վարչապետը։
Նրա խոսքով տարածաշրջանային էսկալացիա հարուցելու նպատակով Ադրբեջանի կողմից ամենաշատ շահարկվածը թերևս Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի թեման է․ «Ադրբեջանը շարունակաբար պնդում է, թե ՀՀ-ն անարձագանք է թողնում այդ հարցը։ Այս տվյալը մինչդեռ բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը, որովհետև ես բազմիցս հրապարակային արտահայտել եմ ՀՀ-ի պատրաստակամությունը Ադրբեջանի հետ կնքել խաղաղության պայմանագիր։ Բայց բանը հասել է նրան, որ Ադրբեջանը այսօր էլ շարունակաբար հայտարարում է, թե Հայաստանին 5 կետանոց է առաջարկ է փոխանցել, բայց մենք, իբր, անարձագանք ենք թողել այդ առաջարկությունները»։
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ կառավարության նախորդ նիստում ուղիղ եթերում ինքը մանրամասն անդրադարձել է այս խնդրին և արձանագրել, որ մարտի 10-ին ՀՀ-ին է փոխանցվել Ադրբեջանի 5-կետանոց առաջարկ, և մարտի 14-ին, այսինքն՝ 4 օր անց, որոնցից 2-ը՝ ոչ աշխատանքային, հայկական կողմը գրավոր պատասխանել է այդ առաջարկին, և պատասխանը փոխանցել այն նույն ճանապարհով, ինչ ճանապարհով ստացել է․ «Այն մեզ է փոխանցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիրը, մենք պատասխանը փոխանցել ենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների միջոցով։ Նաև հրապարակային հայտարարել ենք, որ Ադրբեջանի առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա, ՀՀ ԱԳ նախարարը հայտարարել է․ «Մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա, այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում ՀՀ-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը փոխանցված մեր պատասխանով լրացրել ենք օրակարգը և հետևաբար այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների մեկնարկին»»։
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ սա ՀՀ պաշտոնական դիրքորոշումն է, և Ադրբեջանի փոխանցած 5 կետանոց առաջարկին ՀՀ-ն արձագանքել է թե՛ հրապարակային, թե՛ աշխատանքային, դիվանագիտական խողովակներով։
«Այս պատասխանը նշանակում է, որ ՀՀ-ի համար ընդունելի է փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության ճանաչման սկզբունքը, և ուրեմն հարց է ծագում՝ ինչու է Ադրբեջանը այս արձագանքը համարում արձագանքի բացակայություն։ Պատճառն այն է, որ ՀՀ-ն իր հրապարակային և դիվանագիտական արձագանքներում արձանագրել է, որ կա ԼՂ-ի հիմնախնդիր և Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ կարգավորման համատեքստում պետք է հասցեագրվի Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների հարցը։ Ադրբեջանի դիրքորուշումն այն է, որ ԼՂ հիմնախդնիր չկա, այն այլևս լուծված է։ Բաքվի այս դիրքորոշումը չի պատասխանում, սակայն, մի կարևոր հարցի․ իսկ ինչպե՞ս է այդ դեպքում լուծվել ԼՂ-ի հայության իրավունքների հարցը։ Այս հարցի պատասխանը չկա ու սա է պատճառը, որ միջազգային հանրությունը շարունակաբար խոսում է ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտության մասին, ինչի դրսևորումը տեսնում ենք միջազգային ամենատարբեր հարթակներում։ Հասկանալով, որ ԼՂ-ի հիմնախնդիրը առկա է և ավելի է արտահայտվելու միջազգային օրակարգում, Ադրբեջանը փորձում է ոչ թե լուծել այդ հարցը, այլ փակել այն և այս գործողությունն է մեկնարկել Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղից, որը շարունակվելու ակնհայտ միտում ունի»,- հայտարարեց վարչապետը։
Նա նշեց Ադրբեջանը, ըստ էության, փորձում է բոլոր հայերին տեղահանել ԼՂ-ից՝ այդպիսով այս հարցը փակված համարելու համար․ «Եթե սխալվում ենք, Ադրբեջանն ուրեմն թող ԼՂ-ի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների քննարկման նկատմամբ կոնկրետ հետաքրքրություն ցուցաբերի։
Փաշինյանի խոսքով սա խնդիր է, որ առաջ է քաշում ոչ միայն ՀՀ-ն, այլ նաև միջազգային հանրությունը․ «Իսկ պաշտոնական Բաքուն հակառակ ուղղությամբ է շարժվում՝ պնդելով ԼՂ չկա, նաև այս է պատճառը, որ Ադրբեջանի պաշտոնական շրջանակները բավական ագրեսիվ են արձագանքում բոլոր այն դեպքերին, երբ միջազգային հանրությունը օգտագործում է ԼՂ անվանումը։ Այս անվանման օգտագործումը, սակայն, միանշանակ և աներկբա լեգիտիմ է, տրամաբանական, այլոց թվում նաև նրա համար, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարույթան մեջ հստակ արձանագրված է ԼՂ, ԼՂ հակարամարտություն եզրույթները, այդ հայտարարության տակ դրված է նաև Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը»։

2022-03-31-e614ac4f-2286-4d56-8b52-108e6e27145d.jpg
Principle of mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders is acceptable for Armenia. Nikol Pashinyan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan recalled the statement of the Armenian Security Council from March 28 at today’s government session․ “The statement, issued following the discussions in expanded format, emphasizes the aspiration of Azerbaijan to launch new provocations and attacks in the direction of Nagorno-Karabakh. We underlined that there is quite a high probability of such developments on the Armenia-Azerbaijan border as well. This statement, naturally, raised additional questions and I want to come up with a number of clarifications and justifications to make the situation in the region clearer for both the Armenian and the international community.”
Pashinyan said that like before, during and after the 44-day war in 2020, Azerbaijan pursues a policy of formatulating the wording for justifying the military attack on Armenia and Nagorno-Karabakh.
“They first bring forward theses, proposals or comments on the diplomatic and public platform, then accuse Armenia of not responding to those theses, proposals or comments or reacting in an unconstructive way or rejecting them, then attributes some promises to Armenia, fabricates some types of arrangements. Then, in the context of this discourse, they attribute to Armenia none-constructiveness, denial, the practice of not fulfilling promises, not adhering to the agreements, and build aggressive rhetoric based on this accusation, followed by aggressive actions, which are justified by the discourse and content already described above,” Pashinyan said adding that Azerbaijan is trying to legitimize a large-scale attack on Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia.
“In the above context, by the way, sometimes dissinformation plays a significant role, as it is now commonly said, fake news. Now, for example, the false information circulated by Azerbaijani sources is widely spread in the Western world, as if Armenia has provided 4 of its Su-30SM multifunctional jets to Russia for use in Ukraine. This, of course, is outrageous disinformation and our SUs have never left the borders of our country since the day they were imported to Armenia. In the same way, the false news that terrorists are being transferred to Ukraine through the territory of Armenia is presented as truth. Every more or less informed one knows that Armenia, which suffered from the involvement of mercenary-terrorists in the war against it two years ago, can never contribute to their involvement in other places, this is completely absurd information,” Pashinyan said.
According to Pashinyan the most speculated issue by Azerbaijan aimed at provoking regional escalation is probably the topic of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan. “Azerbaijan continues to claim that the Republic of Armenia leaves the issue unanswered. However, this information does not correspond to reality at all, because I have repeatedly publicly expressed the readiness of the Republic of Armenia to sign a peace agreement with Azerbaijan. And this behaviour has reached the point when Azerbaijan is continuesly announcing that it has conveyed a 5-provision proposal to Armenia, and we have allegedly left those proposals unanswered.”
Pashinyan recalled that at the previous Cabinet meeting, in a live broadcast, he addressed this issue in detail and stated that on March 10, a 5-provision proposal was submitted to the Republic of Armenia, and on March 14, that is, four days later, two of which were non-working. “It was conveyed to us by one of the OSCE Minsk Group Co-chair countries, we delivered the response through the OSCE Minsk Group Co-chair countries. We have also publicly stated that there is nothing unacceptable for us in Azerbaijan’s proposals. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia stated on March 21, 2022. TheRepublic of Armenia responded to the 5-provision proposal of Azerbaijan through both public and diplomatic channels. This answer means that the principle of mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders is acceptable for Armenia. So the question is, why does Azerbaijan consider this reaction as an absence of response?”
“The reason is that the Republic of Armenia has stated in its public and diplomatic responses that there is a Nagorno-Karabakh conflict and the issue of the rights of the Armenians of Nagorno-Karabakh should be addressed in the context of the Armenia-Azerbaijan comprehensive settlement. Azerbaijan’s position is that there is no Nagorno-Karabakh issue, it is already solved. However, this position of Baku does not answer one important question: and how the issue of the rights of the Armenians of Nagorno Karabakh be solved in that case? There is no answer to this question and this is the reason why the international community is constantly speaking about the need for a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, expressed at various international platforms. Realizing that the Nagorno-Karabakh issue exists and will be better expressed on the international agenda, Azerbaijan is not trying to solve the issue, but just to close it, and this operation was launched from the village of Parukh in the Askeran region, which has an obvious tendency to continue. In essence, Azerbaijan is trying to annihilate all Armenians from Nagorno-Karabakh, thus consider the issue closed,” Pashinyan said.
He noted that official Baku is moving in the opposite direction, claiming that there is no Nagorno-Karabakh. “This is also the reason why the official circles of Azerbaijan react quite aggressively to all the cases when the international community uses the name Nagorno-Karabakh. However, the use of this name is unequivocally legitimate, logical, because, among other reasons, the trilateral declaration of November 9 clearly states the terms Nagorno-Karabakh, Nagorno-Karabakh conflict. That declaration is also signed by the President of Azerbaijan,” Pashinyan said.