«Սոված էլ կքնեմ, քաղցրավենիքն էլ չեմ ուտի, բայց մի բանի դիմաց՝ ապրեմ իմ հայրենի հողում՝ Արցախում» [Բլոկադան ներսից]
13:42 - 05 օգոստոսի, 2023
Կյանքը կարծես կանգ առած լինի Արցախում․ ո՞նց էր «Սառցե դարաշրջան» մուլտֆիլմում, երբ ամենը սառած էր, մի տեսակ այ էդ մթնոլորտն է․ շարժ չկա, մարդիկ չեն կարողանում նույնիսկ Ա կետից Բ կետ տեղափոխվել։ Արցախի բլոկադայի մասին այսպես է պատմում Մարտունու շրջանի Հացի գյուղի 22-ամյա բնակիչ Տիրուհի Գասպարյանը, որ ամեն կերպ փորձում է սիրտ ջերմացնող դրվագներ էլ մտաբերել։ Մի շատ լուսավոր բան կա մարդկանց մեջ, ասում է, բոլորը փորձում են միմյանց օգտակար լինել․
«Իրենց ունեցած-չունեցածով են կիսվում, էգոիզմ չկա մեր մեջ, ամենքս հոգ ենք տանում ու մտածում շրջապատի մարդկանց մասին։ Երեւի հենց էդ հոգատարությունն էլ մեզ ուժ է տալիս, որ չկոտրվենք ու զինվենք համբերությամբ, չհանձնվենք, այլ պայքարենք»։
Տիրուհի Գասպարյանը
Տիրուհին սովորել է Արցախի պետական համալսարանի զբոսաշրջության բաժնում։ Արդեն 2 տարի է՝ ամռանն աշխատում է որպես զբոսավար, իսկ մշտական՝ Համազգային հայ կրթական եւ մշակութային միության Արցախի գրասենյակում։ Մինչեւ Արցախի բլոկադան զբաղվում էր նաեւ մոմագործությամբ, նրա մոմերը նույնիսկ արտասահման էին հասնում, չնայած, ասում է, շրջափակումը սրա վրա էլ է ազդել։ Բայց Տիրուհին նվնվալ չի սիրում անգամ ամենադժվար իրավիճակում։ Եւ այդ բնավորությունը ամրապնդվել է նաեւ այս ընթացքի՝ իրար հանդեպ մեծացող հոգատարության շնորհիվ։
Տղամարդիկ, պատմում է, ով ինչքան ծխախոտ ունի, մեկ ուրիշին էլ է տալիս, որ բոլորով ծխեն։ Տարօրինակ է, չէ՞, ծխելը վնասակար է առողջությանը, բայց դրամատիկ րոպեին ո՞վ է մտածում դրա մասին․ ծխելը վնասում է, բայց ընկերոջ հետ դժվարության մեջ ընկելը հարսանիք համարելու մասին ասացվածքը բոլորդ գիտեք, ուրեմն ընկերությունը երեւի կյանք է երկարեցնում։
Արցախում հիմա ոչ նորմալ սնունդ կա, ոչ քաղցրավենիք։ Եթե մեկը մի կտոր շոկոլադ կամ մի կոնֆետ է ունենում, տասը մասի են բաժանում, որ բոլորին հասնի։
Իսկ ծննդյան օրերին տորթի փոխարեն ձմերուկի վրա են մոմեր շարում ու կեսգիշերին թակում հարազատի դուռը․ «Հոբելյարին էլ ձմերուկ ենք նվիրում, շուտով ձմերուկը մեզ մոտ պաշտամունքային միրգ կդառնա, ցանկացած իրավիճակում փրկում է մեզ,- կատակում է Տիրուհին,- հացի փոխարեն` ձմերուկ, տորթի փոխարեն՝ էլի ձմերուկ, քաղցրի փոխարեն՝ ձմերուկ․․․»։
Հացի հերթերի մասին էլ չենք խոսում, արդեն բոլորին է հայտնի, որ արցախցին մի կտոր հացի համար ժամերով հերթ է կանգնում՝ հաստատ չիմանալով անգամ՝ իրեն կհասնի, թե ոչ։ Միայն թե Ստեփանակերտում ավելի դժվար է, գյուղում գոնե մարդիկ պահած ալյուր ունեն, իրենք են հաց թխում։ Մի քիչ էլ միրգ-բանջարեղեն են աճեցնում այգիներում։ Այսպես պատմում է Տիրուհին ու միանգամից հավելում․ «Իրականում այդքան էլ լավ չէ վիճակը, ուղղակի ես նվնվալ չեմ սիրում․ սոված էլ կմնամ, կարեւորը իմ հողում լինեմ»։
Թեյ, սուրճ, աղ, նման բաներն էլ են գրեթե վերջացել։ Տիրուհին ասում է, որ երբ նկատեցին, որ թեյի պաշարը նվազում է, ինքն ու ընկերուհին իրենց անտառից բույսեր ու վայրի հատապտուղներ հավաքեցին, որ թեյ պատրաստեն։
Մի ջերմ պատմություն է հիշում Տիրուհին բլոկադայի օրերից, երբ խմբով այցելել էին Ամարասի վանական համալիր․ «Էնտեղ մի բարի պապիկ կա` վանքի պահապան պապիկը։ Մինչ խումբը մտել էր եկեղեցի՝ մոմ վառելու (ես շուտ էի դուրս եկել), զրուցեցինք պապիկի հետ ամենատարբեր թեմաներից ու քայլելով շրջեցինք վանքի այգում։ Պապը գրպանից մի սուր գործիք հանեց ու բանջարեղեն հավաքեց այգուց՝ ասելով` կտանիս իփիս, օտիս, կարիս աղ էլ տինիս, համովա ինում (թթու դնես)»։ Իսկ ճանապարհին Ճարտար գյուղում նրանց տաք, նոր թխված հաց են հյուրասիրել։ Տիրուհին այդ օրվա նկարն է ցույց տալիս։
Գազի ու լույսի պարբերաբար բացակայության պայմաններում ամռան շոգին մարդիկ հաճախ ստիպված են լինում փայտե վառարանի վրա ճաշ պատրաստել։ Գյուղում այդպես գոնե կարող են, մտածում եմ՝ բա, ասենք, Ստեփանակերտի շենքերի բնակիչները ո՞նց են անում։
Տիրուհին լավատեսությունը չի կորցնում։ Ասում է՝ դա իրեն փրկում է ամեն փորձության մեջ․ «Ես այդ բնավորության պատճառով շատ դժվար իրավիճակներում կարողանում եմ նորից ոտքի կանգնել, դրական ազդեցություն ունենալ շրջապատիս մարդկանց վրա։ Երկու քարի արանքում էլ կապրեմ, սոված էլ կքնեմ, քաղցրավենիքն էլ չեմ ուտի՝ պատճառաբանելով՝ ոչինչ, քաղցրի դիետա է։ Բայց մի բանի դիմաց` ապրեմ իմ հայրենի հողում` Արցախում։ Փորձություններն ու դժվարություններն էլ մարդու համար են։ Սիրում եմ կյանքը, ուրեմն սիրում եմ նաեւ պայքարել հանուն նրա։ Իմ միակ վախը հայրենիքի ու հարազատի կորուստն է։ Ուրիշ ոչինչ»։

"I will sleep hungry, I won't even eat sweets, but in exchange, I expect to live in my motherland, Artsakh" [Blockade from the inside]
13:42 - 05 August, 2023
Life seems to have stopped in Artsakh. Just like in the cartoon "Ice Age" when everything was frozen, it's kind of like that atmosphere. There is no movement, people cannot even move from one place to another. This is how the 22-year-old resident of Hatsi village of Martunu region, Tiruhi Gasparyan tells about the blockade of Artsakh. She tries her best to recall heart-warming moments. There's light inside the people, she says, everyone tries to help each other.
"They share what they have, there is no egoism, and we all care and think about the people around us. Perhaps, that is what gives us the strength not to break down and be patient, not to give up, but to fight."
Tiruhi Gasparyan
Tiruhi has graduated from the Artsakh State University, Faculty of Tourism. For 2 years now, she has been working as a tour guide in the summer, and permanently in the Artsakh office of the National Armenian Educational and Cultural Union. Before the Artsakh blockade, she was also engaged in candle-making. Her candles had even got abroad, although she says, the blockade affected this as well. However, Tiruhi does not like to whine even in the most difficult situation. And that trait has also been strengthened thanks to this process, the growing care for each other.
She tells that whoever has lots of cigarettes, shares with others so that they all smoke. It's strange, isn't it, that smoking is harmful to health, but who thinks about it at this crucial moment? Smoking is harmful, but there's a proverb (Armenian) that says getting into trouble with a friend turns into a wedding, so maybe friendship prolongs life.
There is neither normal food nor sweets in Artsakh. If someone has a piece of chocolate or a piece of candy, they divide it into ten parts to make sure everyone gets a part.
And on birthdays, instead of a cake, they put candles on a watermelon and knock on a relative's door at midnight. "We also give watermelon to the anniversary, soon watermelon will become a cult fruit for us, it saves us in any situation," Tiruhi jokes, "watermelon instead of bread, another watermelon instead of cake, watermelon instead of sweets..."
We don't even talk about bread queues, everyone already knows that Artsakh people stand in line for hours for a piece of bread, not even knowing for sure whether they will get it or not. Except that it is more difficult in Stepanakert, at least people in the village have stored flour, they bake bread themselves. They also grow some fruits and vegetables in the gardens. This is how Tiruhi tells and immediately adds: "Actually, the situation is not that good, I just don't like to whine. I may stay hungry, the important thing is to be in my land."
They have almost completely run out of tea, coffee, salt, and such things. Tiruhi says when she noticed that the supply of tea was getting little, she and her friend gathered plants and wild berries from their forest to make tea.
Tiruhi recalls a warm memory from the days of the blockade when they visited the Amaras monastery as a group. "There is a kind old man there, the guardian of the monastery." Before the group entered the church to light a candle (I left early), we talked with him about various topics and walked around the monastery garden. He took out a sharp tool from his pocket and collected vegetables from the garden, saying: "Take it home to eat. You can even marinade it". On their way, they were also given warm, freshly baked bread in the village of Chartar. Tiruhi shows the photo of that day.
In the conditions of regular lack of gas and electricity, people often have to cook on a wood stove in the heat of summer. At least they can do that in the village, but I wonder,  how do the residents of the Stepanakert do?
Tiruhi keeps her mindset positive. She says it saves her in every trial. "Thanks to that trait, I am able to stand up again in very difficult situations and to have a positive influence on the people around me. I'll sleep hungry, I won't even eat sweets, convincing myself it's a diet of cutting down the sweets. But in exchange, I expect one thing: to live in my motherland - Artsakh. Trials and difficulties are also for humans. I love life, so I also love fighting for it. My only fear is the loss of my homeland and relatives. Nothing else matters".
Since December 12, 2022, Azerbaijan closed the only road connecting Artsakh to Armenia, the Lachin Corridor. On April 23, 2023, the Azerbaijani side closed the Hakari bridge on the Artsakh-Armenia border, which was in the area of responsibility of the Russian peacekeeping troops, in the Lachin corridor, thus deepening the humanitarian crisis. An Azerbaijani checkpoint was installed on the Hakari bridge. Since June 15 of this year, Azerbaijan has banned all humanitarian transportation through the Lachin Corridor. After that, the ICRC was only able to transport patients to Armenia a few times.
On July 29, Azerbaijan kidnapped a 68-year-old citizen from the ICRC-mediated patient who was being transferred to Armenia from the checkpoint near the Hakari bridge and took him to an unknown place. On August 1, Azerbaijani servicemen kidnapped another citizen who tried to go to Armenia on foot from the village of Hin Shen in Artsakh. His whereabouts are also unknown.
Artsakh has almost completely run out of essential products and medicines. Coupons intended for buying food months ago are now useless because the stores are empty. People go out only to get bread. Artsakh has run out of fuel, public transport does not work at all, and private cars rarely move. The gas supply is regularly interrupted, and electricity is cut off. In Artsakh, 120 thousand people, including 30 thousand children, are under total blockade.