news.am: «Ե՛վ քաղաքացիները, և՛ մենք լիահույս ենք, որ քաղաքային իշխանությունները խելքները գլուխը կհավաքեն, կհասկանան, որ իրենց որոշումը ժողովրդի դեմ է»։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 15-ին, հանրային տրանսպորտի թանկացման դեմ իրականացվող բողոքի ակցիայի ժամանակ ասաց Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։ «Ես երեկ էլ ասացի, որ սա այլանդակ որոշում է։ Կարծում էի, թե մի ամսով հետաձգել են, ժամանակ ունեն կրկին մտածելու, բայց փետրվարի 1-ից այնուամենայնիվ ուզում են թանկացնել հանրային տրանսպորտը։ Սա անընդունելի է թե՛ մեզ համար, թե՛ ժողովրդի, և պետք է պայքարենք թանկացման դեմ»,- ասաց Հայկ Մարությանը։ Հարցին, թե ի՞նչ քայլեր են պատրաստում ձեռնարկել հանրային տրանսպորտի թանկացման դեմ պայքարելու համար, Հայկ Մարությանը պատասխանեց. «Այսօր հավաքվել ենք՝ քաղաքացիների կարծիքն այդ մասին լսելու։ Բոյկոտելու ենք, ուղղակի բոյկոտի տարբեր ձևեր կան, մենք պետք է հասկանանք, թե որ ձևն ենք նախընտրելու։ Այսօր բավականին հարցեր կպարզվեն։ Առաջին հերթին ուսանողները կարող են դասադուկլ անել, մարդիկ կարող են գործադուլ անել, կամ ընդհանրապես հանրային տրանսպորտից չօգտվել, կամ մտնել տրանսպորտ, վճարել 100 դրամ և անցնել առաջ։ Մենք պետք է հասկանանք, թե որ ձևն ենք նախընտրում»,- նշեց Երևանի նախկին քաղաքապետը։
13:59 - 15 հունվարի, 2025
Նոր Տարուց առաջ Երեւանի քաղաքային իշխանությունը անհիմն թանկացումների մասին հերթական որոշումն ընդունեց. Հայկ Մարության
Նոր Տարուց առաջ Երեւանի քաղաքային իշխանությունը նոր «նվեր» մատուցեց երեւանցինրին ու անհիմն թանկացումների մասին հերթական որոշումն ընդունեց․ ավագանու ՔՊ-ական թեւն այսօր հաստատեց աղբահանության վճարի փաստացի ավելացման եւ, ի հեճուկս դատարանի վճռի, «կարմիր գծերի» թանկացումը վերահաստատող որոշումը: Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրում է Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը: «ՔՊ-ն կրկին ցույց է տալիս, որ հանրային կառավարման միայն մեկ ձեւ գիտի՝ ավելի ու ավելի մեծացնել քաղաքացիներից գանձվող գումարներն ու դրանով տնտեսական կայունության ու զարգացման պատրանք ստեղծել։ Այս վերջին թանկացումները, տրանսպորտի թանկացման նրանց փորձերը, երկրով մեկ գույքահարկի, շահութահարկի ու այլ հարկերի ու տուրքերի ավելացումը միայն մեկ անուն ունի՝ սա պետական մակարդակի թալան է։   Արձանագրենք նաեւ, որ ՔՊ կուսակցությունն այս թանկացումներն իրականացնում է իր հավատարիմ դաշնակիցների՝ «Հանրապետություն» կուսակցության լիդերներ Արամ Զ. Սարգսյանի ու Արտակ Զեյնալյանի, ինչպես նաեւ «Հանրային ձայն» խմբակցության մնացորդների օգնությամբ:  Թարմացում. շրջհարկի փոխարեն շփոթմամբ շահութահարկ ենք գրել, սիրելի հայրենակիցներ։ Բայց դրանից, ցավոք, պետական թալանի մասշտաբն ու բնույթը չի փոխվում», ֆեյսբուքյան էջում գրում է Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
23:10 - 24 դեկտեմբերի, 2024
2026թ-ին 20 մլրդ դրամ ավելի գույքահարկ է հավաքվելու, տրանսպորտային համակարգը կարող է առանց թանկանալու աշխատել. Հայկ Մարության
Տրանսպորտի գնային համակարգի վերաբերյալ բանավեճի ընթացքում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ իրականությանը չի համապատասխանում այն թեզը, թե տրանսպորտի արժեքը դառնում է 300 դրամ։ Տիգրան Ավինյանը հավելեց, որ հատուկ խմբերի համար տրանսպորտի սակագնի զեղչեր են գործելու։ Թոշակառուների համար գործելու է 30 տոկոս զեղչ, նպաստառուների համար՝ 20 տոկոս, 8-18 տարեկան երեխաների համար՝ 20 տոկոս, ուսանողների համար՝ 15 տոկոս զեղչ։ Եվ կան խմբեր, որոնք առհասարակ ազատվելու են տրանսպորտի սակագին վճարելուց։ «Մենք պետք է գործենք բրիտանական WYG ընկերության՝ մեզ տված խորհդակցության հիման վրա, թե ինչպես պետք է լինի տրանսպորտը: Ի դեպ, այդ ընկերությունը խորհդատվությունը տվել է ինձնից էլ, Ավինյանից էլ առաջ, նախորդ քաղաքային իշխանությունների ժամանակ»,- ասաց նախկին քաղաքապետը: Մարությանը նշեց, որ  ըստ այդ ուսումնասիրության, այսօրվա տրանսպորտային ցանցում 94 տոկոսն առանց տեղփոխի են տեղաշարժվում: «Ինչը նշանակում է, որ մարդիկ օրական եթե գնում են գործի ու գալիս են, մեկ անգամ նստում են, գնում են աշխատանքի, մեկ անգամ նստում են վերադառնում են, 6 տոկոս դեպքերում՝ ոչ: 94 տոկոս դեպքերում մարդկանց համար եթե ամսականն են գնում, տոմսը դառնում է 8,800 դրամ, 2 անգամ ավելի քան հիմա է: Այդ միջինացվածը, որ պարոն Ավինյանն ասում է 144 դրամ, նման բան գոյություն չունի»,- ընդգծեց նա:  Ավինյանի խոսքով նշված ուսումնասիրությունը արվել է 2016 թվականին և այդտեղ խոսվում է գազելների ցանցի մասին։  Ապա Մարությանն Ավինյանից հետաքրքրվեց, թե մոտավորապես որքան ավելի գումար է նախատեսվում հավաքել ներդրվող նոր սակագնային պլանով, ինչին ի պատասխան Ավինյանն ասաց՝ 5 մլրդ դրամ:  Մարությանը, անդրադառնալով այն հարցին, թե որտեղից պետք է վերցնեն սուբսիդավորման գումարները, ասաց․ «2021 թվականին գույքահարկը եղել է 6 մլրդ 475 մլն դրամ, իսկ շարժական գույքը՝ 12.1 մլրդ, 2024 թվականին գույքահարկը 13 մլրդ 24 մլն դրամ է, իսկ շարժականը՝ 12.8-ի փոխարեն 13,295 մլրդ դրամ: Այսինքն, տարբերությունը 7 մլրդ դրամի է: Այսինքն 8.1 մլրդ դրամ ավելի են հավաքում, քան հավաքում էինք 2021 թվին: Իսկ 2025 թվականին ավելի է հավաքվելու՝ 14.92 մլրդ, իսկ 2026 թվականին 20 մլրդ դրամ: Քանի՞ 5 մլրդ դրամ է  պարունակում՝ 4 հատ, այսինքն հանգիստ կարող է  տրանսպորտն աշխատել առանց թանկանալու՝ 100 դրամով»,- հայտարարեց Մարությանը:   Ավելի մանրամասն՝ տեսանյութում։