armenpress.am: Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամները հավաստիացնում են, որ տարածաշրջանի կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնության դեպքում Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինը պետք է  հավաստիորեն տեղեկացված լինի, թե ինչ բեռ է իր պետության տարածքով անցնում։  Խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում թեմայի մասին խոսեցին ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանն ու խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը։  Արման Եղոյանն, անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության տարածքով ադրբեջանական բեռների հնարավոր անցման դեպքում դրանց նկատմամբ մաքսային վերահսկողություն ունենալու մասին հարցին, դրական արձագանք տվեց՝ նշելով, որ ՀՀ տարածքով անցնող ցանկացած բեռ պետք է որոշակի վերահսկողության ենթարկվի։ «Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անցնող, այո, ցանկացած բեռ պիտի մի որոշակի, չասենք ստուգում, բայց վերահսկողության ենթարկվի։ Հայաստանը պիտի իմանա, թե ինչ է իր տարածքով անցնում, սրա մասին է խոսքը»,- ասաց Եղոյանը։ Նա նաև հավելեց, որ ներկայում դրա համար գոյություն ունեն տեխնիկական միջոցներ, որոնք օգտագործվում են նաև այլ երկրների կողմից․ կարևորը, որ Հայաստանն իմանա՝ իր տարածքով ինչ բեռ է անցնում։  «Կարծում եմ, որ որոշակի ստուգում պիտի լինի, ինչպես որ մյուսների դեպքում։ Վրաստանից էլ, Իրանից էլ բեռները երբ գալիս են, կարծեմ, սկաներների միջով անցնում են, որպեսզի արգելված նյութեր չլինեն և այլն։ Դա պարտադիր պահանջ է ցանկացած պետության դեպքում»,- ասաց Եղոյանն՝ ընդգծելով, որ Հայաստաի Հանրապետության իրավասու մարմինը պիտի հավաստիորեն տեղեկացված լինի, թե ինչ է իր պետության տարածքով անցնում։  Անդրադառնալով նույն թեմային՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ևս նշեց, որ հարցը վերաբերում է տեխնիկական մանրամասներին, և երբ որ կգա ժամանակը, այդ մանրամասները կներկայացվեն։  «Ապագայում այդ հարցի պատասխանը կհնչի հստակ, թե Հայաստանի կոնկրետ որ մարմինը դա կստուգի»,-ասաց Հովհաննիսյանը՝ ևս մեկ անգամ շեշտելով, որ ցանկացած բեռի բովանդակության մասին ՀՀ-ի իրավասու մարմինները պետք է իմանան, և հակառակը չի կարող լինել։  Ինչ վերաբերում է այդ վերահսկողությունն իրականացնող իրավասու մարմնի մասին հարցին, Հովհաննիսյանն ասաց, որ դա այս պահին քննարկվում է։ «Այդ տեխնիկական հարցերը քննարկման սեղանին են, որոնց կանդրադառնանք, երբ կգա դրանց անդրադառնալու ժամանակը»,-ասաց  Արթուր Հովհաննիսյանը։
12:08 - 13 փետրվարի, 2025
Այս բոլոր փուլերն անցնելը մեզանից կպահանջի տարիներ, եթե ոչ՝ ընդհուպ տասնամյակ. Եղոյանը՝ ԵՄ-ին անդամակցության մասին
Այս բոլոր փուլերն անցնելը մեզանից կպահանջի տարիներ, եթե ոչ՝ ընդհուպ տասնամյակ. Եղոյանը՝ ԵՄ-ին անդամակցության մասին |1lurer.am|
1lurer.am: 2023-ի հոկտեմբերի 17-ին ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում՝ վարչապետը հայտարարեց, որ ՀՀ-ն պատրաստ է ԵՄ-ին մոտ լինել այնքան, ինչքան դա ԵՄ-ն հնարավոր կհամարի: Սա աննախադեպ հայտարարություն էր, ինչպես որ ելույթի փաստը Եվրախորհրդարանում, որովհետև այն բացում էր անսահմանափակ հնարավորություններով երկխոսության հնարավորություն: Այդ մասին Ազգային ժողովում ասաց Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը՝ հիշեցնելով հարցը ԱԺ մտցնելու նախապատմությունը: Այս հայտարարությունից հետո Եվրախորհրդարանն ընդունեց Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ավելի սերտ կապերի մասին բանաձև, որում նշվում էր, որ եթե ՀՀ-ն հետաքրքրված է ԵՄ անդամության թեկնածությամբ և իր ժողովրդավարական բարեփոխումները շարունակելու հետաքրքրվածությամբ, սա կարող է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների փոխակերպման հիմք դառնալ: Նաև կոչ արվեց Եվրահանձանաժողին և ԵՄ խորհրդին՝ ակտիվորեն աջակցել ԵՄ-ի հետ ավելի խոր գործընկերություն ունենալու ՀՀ ձգտումներին: Այս ամենից հետո վարչապետը կոչ արեց հարցը ներառել հանրային քննարկումների օրակարգ, ԱԺ հանձնաժողովը խորհրդարանական երկու լսում կազմակերպեց, և քննարկումների արդյունքում մի քանի կուսակցություններ, քաղհասարակության ներկայացուցիչներ որոշեցին հարցը քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով, 60 հազար ՀՀ քաղաքացու ստորագրությամբ բերել ԱԺ օրակարգ: «Ակնհայտ է, որ ՀՀ-ն այս օրենքն ընդունվելու դեպքում, եթե անի դեպի ԵՄ իր հաջորդ քայլը, հաջորդ քայլն անմիջապես, այսինքն՝ այսօրվա մեր իրավապայմանագրային բազային գումարած մեկ քայլ, դա պետք է լինի ազատ առևտրի համաձայնագիրը՝ շատ դասական փաստաթուղթ, որի շուրջ նախորդ կառավարությունը բանակցում էր տարիներ շարունակ, որը չստորագրվեց հայտնի պատճառներով: Ահա, եթե ազատ առևտրի համաձայնագրի փաստաթուղթ ստորագրվի ԵՄ-ի հետ, այն օրը, երբ այդ համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելու լինի, Հայաստանն այևս չի կարող լինել ԵԱՏՄ անդամ, եթե խոսում ենք դասական ազատ առևտրի համաձայնագրից, ոչ թե 4 կողմից կտրտած և ձևափոխված մի ինչ-որ հիբրիդային փաստաթղթից: Այստեղ երկու կարծիք լինել չի կարող, բայց դա ճանապարհ է, որ պիտի անցնենք, և ես չեմ կարող ասել, թե ինչքան ժամանակում»,- ասաց նա: Եղոյանը ներկայացրեց նաև նախատեսվող քայլերն ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումից հետո, այն է՝ դրանից հետո պետք է լինի անդամության թեկնածության հայտ, ապա՝ այդ թեկնածության կարգավիճակի շնորհում, ապա՝ անդամակցության բանակցությունների մեկնարկ, որի համար էլի պետք է լինելու առանձին որոշում: «Նույնիսկ շատ-շատ արագ, նույնիսկ շատ-շատ բարենպաստ աշխարհաքաղաքական պայմանների պարագայում այս բոլոր փուլերն անցնելը մեզանից կպահանջի տարիներ, եթե ոչ՝ ընդհուպ տասնամյակ»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ կան երկրներ, որ այս գործընթացում տասնամյակով իրենց հերթին են սպասում:
16:48 - 11 փետրվարի, 2025
Արման Եղոյանը ՀՀ-ԵՄ տնտեսական համագործակցությունը քաղաքական երկխոսության մակարդակին հասցնելու անհրաժեշտություն է տեսնում |armenpress.am|
armenpress.am:  Հայաստանի քաղաքական երկխոսությունը Եվրամիության հետ զգալիորեն առաջ է անցել տնտեսական հարաբերություններից, բացն անհրաժեշտ է լրացնել։ Ազգային ժողովում Եվրոպական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը։  «Ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ Հայաստանի քաղաքական երկխոսությունը Եվրամիության հետ գնացել է շատ ավելի առաջ, քան մեր տնտեսական հարաբերություններն են։ Ահռելի մեծ տարածություն է առաջացել մեր քաղաքական սերտության և տնտեսական համագործակցության միջև։  Եվ, կարծում եմ, որ այս բացը պետք է լրացնել։ Բնականաբար, ոչ թե քաղաքական երկխոսությունը նվազեցնելու հաշվին, այլ տնտեսական համագործակցությունը մեծացնելու հաշվին»,- ընդգծեց Եղոյանը։
16:05 - 11 փետրվարի, 2025
Երկուշաբթի ԵՄ խորհուրդը կքննարկի ՀՀ-ի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություն սկսելու հարցը․ դեռ հաստատված չէ |factor.am|
factor.am: Եվրոպական միության Նախարարների խորհուրդն օրակարգ է մտցրել և հաջորդ երկուշաբթի պետք է քննարկի ՀՀ-ի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններ սկսելու՝ Եվրահանձնաժողովի առաջարկը։ Նույն նիստի ընթացքում ԵՄ Նախարարների խորհուրդը քննարկելու է նաև Հայաստանին Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու հարցը։ Խոսքը 10 միլիոն եվրոյի աջակցության մասին է։ Այս տեղեկությունը Factor.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը։ Այսինքն, այս պահին չենք կարող միանշանակ պնդել, որ ԵՄ Խորհուրդը միանշանակորեն հաստատել է ՀՀ-ի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններ սկսելու հարցը։ Ինչպես այս, այնպես էլ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից աջակցության ճակատագիրը պարզ կդառնա երկուշաբթի նիստի ընթացքում։ Մինչդեռ, ավելի վաղ «Ազատություն» ռադիոկայանը հայտնել էր, որ ԵՄ Խորհուրդը հաստատել է այս հարցերը և դրանք արդեն իսկ ընդունված որոշումներ են։
14:29 - 17 հուլիսի, 2024
Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ-ն ընդունել է «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ» բանաձևը
Քիչ առաջ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունեց «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ» բանաձևը: Այդ մասին ասված է ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի Ֆեյսբուքի էջում:   «Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի հարձակումը, ավելի քան 100,000 հայերի բռնի տեղահանումը և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության շարունակական խախտումները,   Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը`   Կոչ է անում հարգել Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունն իր սահմաններում   Խստորեն դատապարտում Է ադրբեջանական ռազմական ներխուժումը և Ադրբեջանի 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի հարձակումը, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը և հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումը,   Աներկբա աջակցություն է հայտնում Հայաստանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը,   Աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա, ինչպես նաև՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանների սահմանազատմանը, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը՝ հիմնված ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա և, այս համատեքստում, Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը»,- ասվում է բանաձևում։