Ալիևի կարծիքով՝ Իրանը չի արգելափակի, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք»-ի բացումը
«Զանգեզուրի միջանցք»-ն ուղղված չէ որևէ մեկի դեմ, հակառակը՝ այն կծառայի ի շահ բոլոր շահագրգիռ կողմերի։ Այս մասին, ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Զանգեզուրի միջանցքի մասին հարցը իմ վերջին զրույցի ժամանակ քննարկել ենք ռուս պաշտոնյաների հետ։ Չեմ կարծում, որ Հայաստանն ի վիճակի է արգելափակել այս միջանցքը։ Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա կարծում եմ, որ Իրանը նույնպես դա չի անի՝ հաշվի առնելով իր հետաքրքրությունը տարածաշրջանային հաղորդակցության նախագծերում։ Այդ նախագծերն ուղղված չեն որեւէ մեկի դեմ, այլ ընդհակառակը, կծառայեն միայն ի շահ բոլոր շահագրգիռ կողմերի»,- ասել է Ալիևը։
Նշենք, որ Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյանները բազմիցս ընդգծել են տարածաշրջանում երկրների տարածքային ամբողջականության եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմնանների անխախտելիության կարևորությունը, ինչպես նաև նշել, որ տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխություն կբախվի Իրանի լուրջ արձագանքին։
Հիշեցնենք, որ երեկ Ադրբեջանում Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպում է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման հարցով ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը։
Ըստ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հաղորդագրության՝ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման բանակցային գործընթացի, խաղաղության պայմանագրի պատրաստման շուրջ։ Ալիևը նշել է, թե, իբր, հայկական կողմը չի կատարում 2020 թվականի նոյմեբերի 9-ի եռակողմ համաձայնությամբ ստանձնած պարտավորությունները։
Մինչ այդ, Իգոր Խովաևը եղել էր Հայաստանում, որտեղ հանդիպումներ էր ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։

According to Aliyev, Iran will not block the opening of the so-called “Zangezur Corridor”
“Zangezur Corridor” is not directed against anyone, on the contrary, it will serve the benefit of all interested parties.  According to the Azerbaijani media, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev said this.
“During my last conversation, we discussed the issue of Zangezur corridor with Russian officials.  I don’t think that Armenia is capable of blocking this corridor.  As for Iran, I think that Iran will not do that either, considering its interest in regional communication projects.  Those projects are not directed against anyone, but on the contrary, they will serve only for the benefit of all interested parties,” said Aliyev.
It should be noted that Iran’s high-ranking officials have repeatedly emphasized the importance of the territorial integrity of the countries in the region and the inviolability of internationally recognized borders, as well as noted that any geopolitical change in the region will face a serious response from Iran.
Igor Khovaev, the special representative of the Russian Foreign Ministry on the issue of the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan, had a meeting with Ilham Aliyev in Azerbaijan yesterday.
According to the press release of the Azerbaijani president’s office, there was an exchange of ideas regarding the negotiation process of the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan, and the preparation of the peace treaty.  Aliyev noted that, allegedly, the Armenian side does not fulfill the obligations assumed by the tripartite agreement of November 9, 2020.
Before that, Igor Khovaev had been in Armenia, where he had meetings with RA Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan.