Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր մարտի 31-ին՝ ժամը 11։10-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։ [ՀՀ ՊՆ]
Ավելի քան 5 ժամ տևած փակ հանդիպումից հետո անհետ կորած զինծառայողների հարազատները դժգոհ հեռացել են խորհրդարանից, որտեղ հանդիպում էին բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Նրանք լրագրողներին հայտնել են, որ ոչ մի հարցի պատասխան չեն ստացել։ «4,5 տարի մեր ոչ մի հարցի պատասխան չենք ստանում, փնթի աշխատանք են կատարում, ուղղակի ջուր էին ծեծում»,- հայտարարել է մայրերից մեկը: |news.am|
Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան Ռալֆ Հարլեմանը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ։ Նրան խիստ բողոքի նոտա են հայտնել Գերմանիայի նախագահի կողմից Instagram սոցիալական ցանցում Արցախի դրոշի հրապարակման առնչությամբ: Նշենք, որ տարածաշրջանային այցով Երևանում գտնվող Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն իր սոցիալական ցանցերում լուսանկար էր հրապարակել Արցախի դրոշով և անդրադարձել արցախահայության թեմային։|tert.am| |tert.am|
Պաշտպանության հանձնաժողովի մեր փորձագիտական խումբը շատ մանրակրկիտ, ամեն ասած բառ պարզաբանել են և ուղարկվել են էն հասցեներով, որտեղ հիմա գերատեսչությունների ղեկավարները։ Այս մասին հայտնել է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։ «Էդ տեղեկանքի հիման վրա հիմա մենք կազմակերպել ենք երկրորդ քննարկումը։ Էլի կազմվելու է տեղեկանք, որտեղ ամեն ասած բառը և ամեն մի արտահայտությունը ֆիքսվում է, որովհետև դրա հետևում կա արված կամ չարված գործ։ Արվածը պիտի դրվի մի կողմ, դա պետք ա բավարարի ծնողներին։ Եվ ունենք 171, թե 172 տեղեկանքի մեջ անցած ուղղի։ Դա ինչ ա նշանակում․ քննչական մարմինները կատարել են աշխատանք, որտեղ «ա» կետից «բ» կետը խզվել է կապը, քննչական գործողությունների միջոցով կարող ենք իմանալ՝ որտեղից սկսել փնտրել ողջ կամ մահացած մեր զինվորներին», - հավելել է Անդրանիկ Քոչարյանը։ Նա նաև նշեց, որ համախոհ է անհետ կորածների ծնողների այն դիտարկմանը իրեն, որ չպետք է կրկնել՝ «մեր երեխաները մահացած են» արտահայտությունը, հավելելով, որ «քանի դեռ ծնողը կասկածներ ունի, բնականաբար մենք պարտավոր ենք փնտրել ողջերի մեջ»։ Նշենք, որ այսօր անհետ կորած զինծառայողների հարազատների և պատգամավորների միջև վեճ է տեղի ունեցել ազգային ժողովում։ Բղավոցները լսվել էին միջանցքում, որտեղ հավաքված էին լրագրողները:
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում արձանագրվել են վարչական ռեսուրսի չարաշահման բազմաթիվ դեպքեր, որոնք անարդար առավելություն են տվել իշխող կուսակցությանը և թեկնածուներին՝ խաթարելով մրցակցության հավասարության սկզբունքը։ Մասնավորապես, օգտագործվել են ՀՀ կառավարության և Գյումրի համայնքի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մարդկային, ֆինանսական, նյութական, ոչ նյութական (այդ թվում՝ իրավական և տեղեկատվական) ռեսուրսները։ Հանրային միջոցներով կատարվել են աշխատանքներ, որոնք ենթադրաբար պետք է կատարվեին ավելի վաղ ժամանակահատվածում, սակայն դրանք արվել և լուսաբանվել են հենց ընտրությունների նախաշեմին՝ հատուկ շեշտադրելով ՀՀ կառավարության աջակցությունը և/կամ մատուցելով դրանք որպես «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ի արժանիք։ [«Ականատես» դիտորդական նախաձեռնություն]
Գյումրիում անցողիկ շեմը հաղթահարած «Մայր Հայաստան» դաշինքի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանը հայտարարեց՝ Մարտուն Գրիգորյանի հետ միջնորդավորված է խոսել, դեռ չունի հստակ տեղեկություն, սպասում է նրա հայտարարություններին: Սիմոնյանի խոսքով՝ իրենք այն ուժն են, որը աջակցելու է միավորմանը և իր կոչերով հանդես է գալու, որ «բաց չթողնեն պատմական շանսը»․ «Մեր մանդատները միմիայն ծառայելու են գյումրեցուն և մեկ նպատակ են հետապնդելու, որ իշխանազրկենք ՔՊ-ին: Որևիցե այլ կուլիսային բազարներ, պաշտոնակռիվ, պաշտոնների բաշխում չենք ակնկալում, եթե առաջարկվի էլ մեզ քաղաքապետարանում որևիցե պաշտոն, մենք հրաժարվելու ենք»։ «Մենք չենք ուզում որևիցե ուժի հետ կիսել քաղաքական պատասխանատվությունը: Մենք ուղղակի մանդատներով քվեարկություն ենք տալիս, որ ՔՊ-ն չունենա իշխանություն Գյումրի քաղաքում։ Մնացածը արդեն կախված է մյուս քաղաքական ուժերից և իրենց ժամանակն է, որ կարողանան հայտարարություն անել և պարզ դառնա ի վերջո ուր ենք հասնելու»:
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը մարտի 30-ին ժամանել է Հայաստան, հանդիպել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ։ Շտայնմայերը կայցելի նաև Ադրբեջան, նա տարածաշրջանում կլինի մինչև ապրիլի 2-ը։ Սա Գերմանիայի նախագահի առաջին այցն է Երևան և Բաքու։ Խաչատուրյանի հետ ասուլիսին Շտայնմայերը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման գործընթացում Հայաստանը վերջին շաբաթների ընթացքում շատ կառուցողական մոտեցում է դրսևորել, իսկ երկու երկրների միջև համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանն այլևս ոչինչ չի խանգարում։ Գերմանիայի նախագահի խոսքով՝ կարևոր է, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը հակամարտության լուծման համար կատարեն վեջին քայլերը, որոնք ուղղված են խաղաղության հաստատմանը։
Ընդդիմության միավորվելու պարագայում պատրաստ ենք տալ այն պաշտոնը, որ պետք է, բացի փոխքաղաքապետի պաշտոնից․ հայտարարեց Գյումրու համայնքապետի ՀԿԿ թեկնածու Վարդան Ղուկասյանը։ Լրագրողների հարցին ի պատասխան, թե ինչու չեն զիջի փոխքաղաքապետի պաշտոնը, Ղուկասյանն ասաց․ «Պատկերացրեք որ եթե ինձ ձերբակալեն, ինքըստինքյան փոխքաղաքապետը պարտավորությունները վերցնում է իր վրա, և ինքը դառնում է քաղաքապետ։ Թե չէ մենք խնդիր չունենք աշխատելու հետ»։
Հայաստանյան կողմը պաշտոնապես տեղեկացրել է ՀԱՊԿ քարտուղարությանը, որ ձեռնպահ կմնա «ՀԱՊԿ 2024թ. բյուջեի մասին» ՀԱՊԿ ՀԱԽ որոշման ստորագրումից և դրանով նախատեսված կազմակերպության գործունեության ֆինանսավորմանը մասնակցելուց: Այս մասին հայտնել ՀՀ ԱԳՆից՝ ի պատասխան «Sputnik Արմենիա»-ի հարցման, թե Հայաստանը նախատեսո՞ւմ է տարեկան անդամավճարները վճարել ՀԱՊԿ բյուջե: Գերատեսչությունից նշել են նաև, որ ՀԱՊԿ ներքին ընթացակարգերի համաձայն՝ կազմակերպության ամենամյա բյուջեի վերաբերյալ տեղեկատվությունը չի կրում հանրային բնույթ։ |arm.sputniknews.ru|